Makine Halısı Üretimi - Doç Dr. Seval UYANIK

Makine Halısı Üretimi - 50TL

ÖNSÖZ

El sanatları insanoğlu var olduğundan bu yana doğa ve yaşam şartlarına bağlı olarak ortaya çıkmış olup insanların ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile ilk örneklerini vermiştir. `Halıcılık' kültürü Gaziantep'in geçmişinden gelen bir el sanatları kültürüdür. Ülkemizde ve Gaziantep'te sanayinin gelişmesi ve büyük ölçekli yatırımların gerçekleşmesi ile önemli bir sektör konumuna gelmiştir.

 

Türkiye'de halı üretiminin % 90'ı Gaziantep'ten karşılanmaktadır. Bu sahadaki hızlı gelişmeye paralel olarak yetişmiş elemana olan ihtiyaç ve istihdam açığı sürekli artmaktadır. Türkiye'de bir ilk olma özelliğini taşıyan Gaziantep Sanayisi içerisinde kurulmuş olan Gaziantep Üniversitesi Naci Topçuoğlu Meslek Yüksekokulu Halıcılık Programı bu ihtiyacı karşılamak üzere eğitimlerine devam etmektedir. Ayrıca Üniversite-Sanayi İşbirliği kapsamında sektörle işbirliktelikleri oluşturulmaktadır.

 

Gaziantep Üniversitesi Rektörü olarak Halıcılık Sektöründe 'Makine Halısı Üretimi' açısından katkı sağlayacak olan bu kitabın hazırlanmasından dolayı memnuniyetimi belirtiyor, Öğr. Gör. Seval UYANIK'ı tebrik ediyor, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

 

Prof. Dr. M. Yavuz Coşkun
Rektör